علل گران‌فروشی و ایجاد تخفیف کاذب
  • قیمت‌گذاری درست به چه معناست؟

  • قیمت چاپ شده و یا قیمت مصوب

  • تخفیف‌های کاذب

قیمت‌گذاری درست به چه معناست؟

به بیان ساده قیمت وجهی است که مشتریان برای خرید یک کالا یا استفاده از یک خدمت به تامین‌کننده‌ی آن پرداخت می‌کنند. اگر چه توصیه می‌شود فروشندگان حتما با مفاهیم اقتصادی و بازاریابی آشنا باشند، اما مقصود از این مقاله آشنایی شما فروشندگان با انواع استراتژی‌های قیمت‌گذاری و مفاهیم بنیادی تاثیر سیاست‌های قیمت‌گذاری بر کسب و کار و یا برند شما نیست.

در این مقاله قصد داریم تا بایدها و نبایدهای قیمت‌گذاری و تخفیف‌گذاری در فرداد را با هم مرور کنیم.

مشتریان همواره ارزشمندترین دارایی فرداد بوده‌اند و فرداد ، همواره در تلاش است تا بهترین کالا را با کمترین قیمت برای مشتریان خود فراهم آورد. در مرکز فروشندگان هم فرداد همین سیاست را دنبال می‌کند. به بیان ساده‌تر، فروشندگان باید در هنگام قیمت‌گذاری روی یک کالا، بازار آفلاین و آنلاین موجود در کشور را بررسی کرده و سپس قیمتی رقابتی انتخاب نمایند.

بسیاری از شما فروشندگان عزیز از بستر مرکز فروشندگان فرداد ، جهت ساخت برند و معرفی فروشگاه اینترنتی خود استفاده می‌کنید. همانطور که در بند قبل به آن اشاره شد، فروشندگان در هنگام قیمت‌گذاری باید بازار آنلاین را هم بررسی کنند و سایت خود فروشنده یکی از مهمترین منابعی است که تیم مانیتورینگ فرداد جهت بررسی قیمت کالا در بازار آنلاین مورد بررسی قرار می‌دهد و بعد از اطمینان از یکسان بودن قیمت کالا در سایت فروشنده و فرداد ، سایت‌های معتبر دیگر را هم بررسی می‌کنند. بنابراین فروشنده باید قیمتی یکسان برای کالایی مشابه در سایت خود و فرداد اختصاص دهد.

یکی دیگر از نکات مورد اهمیت در فرداد ، عرضه‌ی کالا با قیمتی منصفانه است. متاسفانه در بازار آفلاین و یا سایر فروشگاه‌های آنلاین شاهد آن هستیم که با کاهش تولید یا واردات یک محصول، قیمت آن افزایش می‌یابد. این مورد در فرداد قابل قبول نبوده و کمبود یک کالا در بازار توجیهی بر گران فروشی آن به مشتریان نیست.

گروهی دیگر از کالاهای موجود در فرداد دارای قیمت چاپ شده و یا قیمت مصوب توضیع هستند، فروشندگان باید این گروه کالایی را با همان قیمت و یا کمتر از آن به فروش برسند. شما فروشندگان عزیز می‌توانید از طریق این فرم درخواست ثبت قیمت مصوب توزیع و یا ثبت قیمت چاپ شده روی کالا را به اطلاع همکاران ما برسانید. همچنین در صورتی که قیمت مصوب و یا چاپ شده این کالاها افزایش پیدا کرد، می‌توانید از طریق همین فرم، موضوع را به همکاران مربوطه اطلاع دهید.

همچنین تمامی کالاهای موجود در فرداد دارای تاریخچه قیمت گذاری (قیمت مرجع) هستند. فروشندگان باید بر اساس آن قیمت‌گذاری کنند. در صورتی که تولید کننده و یا وارد کننده یک محصول هستید و درخواست اختصاص قیمت مرجع دارید، می‌توانید از طریق این فرم، مدارک و مستندات مورد نیاز واحد حقوقی را ارسال نمایید.

علاوه بر سیاست‌های قیمت‌گذاری، سیاست‌های تخفیف‌دهی هم یکی از موضوعات بسیار مهم در فرداد است. فرداد همواره با فروشندگانی که با ارائه‌ی تخفیف‌های کاذب سعی بر فریب مشتری داشته اند، برخورد کرده است. تخلف ایجاد تخفیف کاذب زمانی رخ می‌دهد که:

  • فروشنده قیمت کالا را به صورت غیر واقعی افزایش داده و سپس اقدام به ارائه‌ی تخفیف کاذب و کاهش قیمت کالا کند.

کالا مدت زمانی زیادی در تخفیف باشد. با نگاه به برندهای داخلی و یا برند‌های خارجی در گروه کالایی‌های متفاوت می‌توان فهمید هر گروه کالایی تا چه میزان امکان ارائه‌ی تخفیف دارد. به‌عنوان مثال فروشنده ذیل قیمت کالای خود را ۲۰ هزار تومان قرار داده اما به مدت بیش از یک ماه آن را با قیمت ۹ هزار توان به فروش رسانده است. که این خود نشان دهنده تخفیف کاذب است.

جریمه‌ی گران‌فروشی و ایجاد تخفیف کاذب:

با توجه به اهمیت قیمت‌گذاری صحیح از نظر فرداد و همچنین بررسی مداوم نهادهای نظارتی خارج از سازمان روی قیمت کالاهای به‌فروش رفته در این فروشگاه اینترنتی، درصورتی‌که فروشندگان این مورد را رعایت نکنند، فرداد با فروشنده‌ی خاطی برخورد خواهد کرد.

  1. درصورتی‌که فروشنده برای اولین بار مرتکب این تخلف شوند، همکاران تیم نظارت بر عملکرد فروشندگان، دسترسی قیمت کالا را برای یک ماه از فروشنده گرفته و از طریق ایمیل و تماس تلفنی توضیحات لازم را به فروشنده خواهند داد.
  2. اگر برای بار دوم فروشنده مرتکب همان تخلف شود، ضمن اطلاع‌رسانی کامل از طریق ایمیل به فروشنده، این بار دسترسی قیمت‌گذاری گروه کالایی برای یک هفته از فروشنده گرفته خواهد شد.
  3. در صورت تکرار برای سومین بار، دسترسی قیمت‌گذاری گروه کالایی یا برند مورد نظر به مدت یک ماه از فروشنده گرفته خواهد شد.
  4. اگر گران‌فروشی و یا ایجاد تخفیف کاذب برای بار چهارم یا بیشتر رخ دهد، دسترسی قیمت‌گذاری در گروه کالایی یا برند مورد نظر به مدت یک ماه از فروشنده گرفته خواهد شد.